Wyszukiwanie
Święta

Piątek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Licznik
Liczba wyświetleń strony:
10407

Protokół

 

 

         Z wizytacji kanonicznej w Urbanowicach w dniu 16.09.1951r.

         Dnia 16 września 1951 roku odbyła się w kuracji Urbanowice pierwsza w jej historii wizytacja biskupia. Dzień 16 września 1951r. przejdzie do historii Urbanowic jako najuroczystszy dzień, w tym dniu bowiem został również poświęcony nowo wybudowany kościół parafialny, który odtąd na miejscu tymczasowej kaplicy służył będzie jako Dom Boży. Wizytacji i poświęcenia dokonał J. E. Ks. Biskup Juliusz Bieniek, Biskup Sufragan Katowicki.

         Kuracja Urbanowice erygowana została jako samodzielna stacja duszpasterska dekretem J. E. Ks. Biskupa Stanisława Adamskiego z dnia 21 marca 1936r.

         Kuracja składa się z dwóch miejscowości: Urbanowice i Jaroszowice, które dotąd należały do parafii św. Bartłomieja w Bieruniu Starym. Pierwszym kuratusem był Ks. Maksymilian Siwoń, obecnie administrator w Bojszowach, drugim Ks. Leon Szkatuła.

         Do Budowu kościoła zabrali się wierni z pełnym zapałem. Już w roku 1950 dnia 14 maja został przez J. E. Ks. Biskupa Ordynariusza poświecony kamień węgielny, w roku zaś obecnym kościół dokończono jak wspomniano przez poświecenie go 16 września oddano do użytku wiernym.

         J. E. Ks. Biskup Sufragan Bieniek przyjechał do Urbanowic w niedzielę 16 września 1951r. o godz. 930 rano. Przywitany został przez bardzo licznych zgromadzonych wiernych; przez członka Rady Parafialnej p. Biolika Walentego oraz przez deklamację dzieci. Dali parafianie wyraz swej radości z powodu wizytacji oraz poświęcenia Domu Bożego. Ks. Kuratus Szkatuła w swym przemówieniu również podkreślił tę radość parafian z powodu przyjazdu Ks. Biskupa jak również podał krótkie sprawozdanie z przebiegu prac przy budowie kościoła, wspominając niektórych najbardziej budowie się poświęcających. Następnie wśród modłów duchowieństwa i wiernych Ks. biskup dokonał aktu poświęcenia Kościoła. Kościół poświęcony został Najświętszej Marii Panie, Wszechpośredniczce Wszelkich Łask. Po poświęceniu wierni zostali dopuszczeni do kościoła, gdzie najpierw przemówił J. E. Ks. Biskup, a po udzieleniu przez Niego błogosławieństwa Biskupiego, została odprawiona z udziałem Ks. Prob. Trochy, Ks. Prob. Siwonia z Bojszów oraz Ks. Żmijewskiego (…) uroczysta Msza Święta pontyfikalna, celebrowana przez Ks. Biskupa. Po Mszy Świętej odprowadzono Ks. Biskupa na tak samo nowo wybudowane probostwo obok kościoła.

 

c.d.n.

Dźwięk

Brak pliku dźwiękowego

Statystyki

Brak własnych statystyk