Piątek, III Tydzień Wielkanocny

ŚW. TARSYCJUSZ

Imię to oznacza człowieka pochodzącego z Tarsu (w Azji Mniejszej). Święty Tarsycjusz był młodym akolitą Kościoła rzymskiego za czasów papieża Stefana I. Gdy za rządów cesarza Decjusza, w czasach najkrwawszych prześladowań chrześcijan nosił on Komunię św. więzionym za wiarę. Pewnego dnia, kiedy niósł Najświętszy Sakrament, schwytali go jego pogańscy rówieśnicy i wypytywali, co niesie. On jednak uznał za niegodziwe wydawać perły wieprzom. Przeto poganie tak długo bili go, smagali rózgami i tłukli kamieniami, aż wyzionął ducha. Chrześcijanie zabrali ciało męczennika i z czcią je pochowali w katakumbach świętego Kaliksta. Było to około 250 roku. Św. Tarsycjusza nazwano "męczennikiem Eucharystii".

We Włoszech cieszy się on czcią jako patron różnych kółek eucharystycznych. Podobnie jest w innych krajach katolickich, m.in. w Polsce, gdzie w wielu parafiach jest patronem koła ministrantów. O jego wyborze na patrona ministrantów zadecydowało to, że jako akolita posługiwał przy ołtarzu; jego wiek w chwili odejścia do nieba odpowiadał wiekowi chłopców usługujących do Mszy świętej; całkowite poświęcenie się Chrystusowi eucharystycznemu, aż do oddania życia. Pod jego opieką każdy ministrant może kształtować swoją osobowość i rozwijać miłość do Boga i bliźnich.

Jego wspomnienie obchodzimy 21 listopada.